6.6 C
Prague
Pondělí, 29 dubna, 2024
novinky
More

    Mohlo by Vás zajímat

    Jak si najít stáž při studiu?

    Máte ze školy dost teoretických vědomostí, ale chybí Vám praxe? Rádi byste začali pomalu rozjíždět svou kariéru, ale nemáte co napsat do CV? Pak se pokuste poohlédnout po nějaké stáži. V tomto článku vám přinášíme základní přehled toho, co to stáž vůbec je, co od ní čekat, kde najít tu pravou a jak uspět při výběrovém řízení.

    Stáž není brigáda

    Častým omylem je zaměňovat pracovní stáž za brigádu, i když je pravdou, že se tyto dvě činnosti dost často velmi úzce prolínají. Zatímco brigáda bývá jednoduší pracovní činnost, kterou si studenti shání především za účelem výdělku, stáž je odborná praxe, která má studenta připravit na budoucí povolání.

    Často bývá neplacená, odměnou za studentovu výpomoc jsou odborné znalosti, které mu zaměstnavatel v průběhu stáže předá, a čas, který mu jeho zkušení pracovníci věnují. Obecně vzato je stáž tedy jakousi nehmotnou investicí do vašeho budoucího profesního růstu.

    Na rozdíl od studentských brigád bývá stáž také výrazně kratší. Můžeme ji chápat spíše jako praktické doplnění vzdělávacího systému než jako práci pro studenty. Ostatně takto stáž dnes povětšinou vnímají i školy, které do svých studijních programů odbornou stáž povinně zahrnují.

    Praxe, praxe a zase ta praxe

    Možná si říkáte, na co ztrácet čas neplacenou, případně symbolicky placenou, pracovní stáží, když by bylo vhodnější hledat si rovnou plnohodnotnou práci. Málokdo má však takové štěstí, že se mu něco takového podaří hned na začátku kariéry.

    U většiny oborů totiž studenti narazí hned při prvním pracovním pohovoru, kdy je daná firma odmítne s odůvodněním nedostatku zkušeností a praxe. Jenomže jak získat „praxi bez praxe“? A přesně proto se vyplatí zajistit si odbornou stáž již při studiu. Jako absolventi pak totiž získáte značnou výhodu na trhu práce.

    Kde nejlépe hledat vhodnou stáž?

    Pokud se již porozhlížíte po vhodné příležitosti, je dobré si nejprve říct, zda máte jasnou představu o svých budoucích kariérních krocích. Pokud totiž máte jasný cíl, že chcete pracovat v nějaké konkrétní firmě, bude nejlepší, pokud budete sledovat kariérní stránky této firmy, případně si o stáž sami aktivně napíšete.

    Skutečnost, že právě firma, kterou o stáž žádáte, je vaším zaměstnavatelem snů, je pak vhodné uvést i do motivačního dopisu.

    Pokud žádnou firmu snů momentálně nemáte, ale víte, jakému oboru byste se chtěli věnovat, zkuste prohledat i specializované pracovní servery. Většina větších firem stáže pro mladé a studenty pravidelně nabízí.

    TIP: Zkuste kariérní stránky studentských institucí.

    Kdy se začít porozhlížet po vhodné stáži?

    V tomto případě platí, že kdo je připraven, není zaskočen. To znamená, že absolvovat alespoň jednu odbornou stáž se doporučuje již během studia. Jak již bylo řečeno výše, řada škol má stáže povinné. Díky tomu na ně většinou také vyčleňuje čas, kdy je student účastnící se takovéto praxe automaticky omluven ze studia. Pokud máte však zájem absolvovat stáží více, ať už za účelem nabírání zkušeností nebo zkrátka jen proto, že jste se ještě nerozhodli, který profesní směr je pro vás ten pravý, doporučujeme porozhlédnout se po letních stážích v době školních prázdnin.

    Jak zažádat o vybranou stáž?

    K žádosti o stáž je vhodné přiložit vedle životopisu i motivační dopis. Ten by měl obsahovat zejména důvody, proč jste si vybrali právě tu nebo onu firmu, jakým směrem se chcete profesně rozvíjet, ale i co od stáže očekáváte a co naopak můžete firmě nabídnout vy. Od žadatelů o stáž se obvykle neočekává tolik zkušeností a znalostí, rozhodující pro přijetí bývá spíše motivace žadatelů.

    TIP: Podívejte se, co všechno by mělo obsahovat správné CV.

    Latest Posts

    pr clanky

    Redakce doporučuje